Oksidatif Stres

oksidatif stres 300x129

Serbest radikaller, besinlerin oksijen kullanılarak enerjiye dönüşümü sırasında meydana gelen reaktif moleküllerdir. Oksijen, yaşam için vazgeçilmez olmakla birlikte, metabolizma sırasında serbest radikal kaynağı olarak bilinen ve son derece reaktif olan ara ürünler oluşur. Reaktif oksijen türleri olarak bilinen bu moleküller lipit (yağımsı maddeler), protein ve DNA gibi hücre bileşenlerine zarar verir.

Aerobik (oksijen soluyan) organizmalarda serbest radikal oluşumunu kontrol altında tutmak ve bu moleküllerin zararlı etkilerine engel olmak üzere, antioksidan savunma sistemleri gelişmiştir. Ancak, bazı durumlarda, mevcut antioksidan savunma sistemi serbest radikallerin etkisini tamamen önleyemez ve oksidatif stres olarak adlandırılan durum ortaya çıkar. Bu durum, vücudun paslanması diye de tanımlanabilir. UV ışınları, bazı kimyasallar, yağ oksidasyonu, radyasyon, stres, sigara, alkol ve aşırı egzersiz (yorulma) gibi pek çok durumda, aşırı serbest radikal oluşumu gerçekleşebilmektedir.

Elma 300x247

Vücutta oluşan serbest radikaller, aralarında ateroskleroz (damar sertliği), kalp hastalıkları, kanser, serebrovasküler (beyin/damar) hastalıklar, nörodejeneratif hastalıklar, diyabet, akut böbrek yetmezliği, akciğer hastalıkları, anfizem, bronşit, alkolik karaciğer bozuklukları gibi ve ayrıca yaşlanma ile ilerleyen, dejeneratif bozuklukların da yer aldığı patolojik durumların oluşumuna katkıda bulunurlar.

Modern tıp bir yandan hastalıkların tedavisinde yeni seçenekler araştırırken bir yandan da sağlıklı bir yaşam sürdürme ve hastalıkları önleme alanında yoğun çalışmalar sarfetmektedir. Bu bağlamda, vücuttaki serbest radikal oluşumunun ve antioksidan kapasitenin belirlenmesi, söz konusu hastalıklara yakalanma riskini azaltmak üzere antioksidan uygulanması açısından çok önemli sayılmaktadır.