Antioksidanlar

antioksidan 300x109

Antioksidan veya oksitleme (yükseltgeme) önleyici, yağların otoksidasyonunu yavaşlatan maddelere verilen addır. Canlılarda, biyokimyasal süreçler, özellikle oksitlenme (paslanma), serbest oksijen türevlerinin (radikaller) oluşmasına neden olur. Yüksek derecede reaktif olan serbest radikaller, farklı moleküller ile kolayca reaksiyona girebilir ve böylece hücrelere ve dolayısıyla da canlıya çok ciddi zararlar verebilir.

Antioksidanlar, vücutta “serbest radikal” denilen yukarıda sözü edilmiş olan metabolizma artığı maddeleri durdurarak, kaçınılmaz zararlarının önlenmesinde çok önemli rol oynarlar.

Serbest radikaller, eşleşmemiş bir elektrona sahip, istikrarsız oksijen molekülleridir ve bir şekilde durdurulmazlarsa, sağlam hücreleri hasarlandırarak vücudun erkenden yaşlanmasına ve bir çok yaşlılığa bağlı hastalığa neden olurlar.

Serbest radikallerin, normalin üstünde ki düzeylerde ortaya çıkmasının, aşırı güneşte kalma, hava ve suyun kirli olması, uzun süren ve kontrol edilemeyen stresler, kötü beslenme, alkol ve sigara başlıca nedenleridir.

ZEYTİN YAPRAĞI FENOLİK VE POLİFENOLİK ANTİOKSİDANLARIN BAŞ KAYNAĞIDIR!

Antioksidanlar vücutta "serbest radikal" denilen metabolizma artığı maddeleri durdurarak sağlığımızın korunmasında, çok önemli bir rol oynarlar. Serbest radikaller, eşleşmemiş bir elektrona sahip, istikrarsız oksijen molekülleridir ve bir şekilde durdurulmazlarsa, sağlam hücreleri hasarlandırarak vücudun erkenden yaşlanmasına ve bir çok yaşlılığa bağlı hastalığa neden olurlar.

Serbest radikallerin, normalin üstünde ki düzeylerde ortaya çıkmasına, aşırı güneşte kalma, hava ve suyun kirli olması, uzun süren ve kontrol edilemeyen stresler, kötü beslenme, alkol ve sigara başlıca nedenlerdir.

Serbest radikaller vücutta ve damarlarda oksidasyona neden olurlar (oksidatif stres). C ve E vitaminlerinin bu oksidayona karşı koyduğu uzun zamandan beri bilinmektedir. Zeytin yaprağı ekstraktında bulunan maddelerin antioksidan gücünün ise yüksek antioksidan kapasitesi iyi bilinen yeşil çayın iki katı ve C vitaminin dört katı olduğu gösterilmiştir.

Australia Southern Cross University çıkışlı bir çalışma, zeytin yaprağını 55 tıbbi bitki arasında en yüksek antioksidan özelliğe sahip bitki olarak ilan etmiştir.

ZEYTİN YAPRAĞI EKSTRAKTINDA 14 KADAR FENOLİK VE POLİFENOLİK ANTİOKSİDAN BULUNDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR VE HER BİRİ SPESİFİK BİR RADİKAL GRUBUNU DİZGİNLERKEN, HEP BİRLİKTE SİNERJİ HALİNDE, BİLİNEN EN GÜÇLÜ DOĞAL SERBEST RADİKAL AVCILARIDIR.