Antioksidanlar

antioksidan 300x109

Antioksidan veya oksitleme (yükseltgeme) önleyici, yağların otoksidasyonunu yavaşlatan maddelere verilen addır. Canlılarda, biyokimyasal süreçler, özellikle oksitlenme (paslanma), serbest oksijen türevlerinin (radikaller) oluşmasına neden olur. Yüksek derecede reaktif olan serbest radikaller, farklı moleküller ile kolayca reaksiyona girebilir ve böylece hücrelere ve dolayısıyla da canlıya çok ciddi zararlar verebilir.

Antioksidanlar, vücutta “serbest radikal” denilen yukarıda sözü edilmiş olan metabolizma artığı maddeleri durdurarak, kaçınılmaz zararlarının önlenmesinde çok önemli rol oynarlar.

Serbest radikaller, eşleşmemiş bir elektrona sahip, istikrarsız oksijen molekülleridir ve bir şekilde durdurulmazlarsa, sağlam hücreleri hasarlandırarak vücudun erkenden yaşlanmasına ve bir çok yaşlılığa bağlı hastalığa neden olurlar.

Serbest radikallerin, normalin üstünde ki düzeylerde ortaya çıkmasının, aşırı güneşte kalma, hava ve suyun kirli olması, uzun süren ve kontrol edilemeyen stresler, kötü beslenme, alkol ve sigara başlıca nedenleridir.

Zeytin yaprağında 20 üzerinde polifenolik antioksidan bulunduğu tespit edilmiştir ve her biri spesifik (özgün) bir radikal grubunu dizginlerken, hep birlikte sinerji halinde, bilinen en güçlü doğal serbest radikal avcılarıdır.