Akdeniz Diyeti ve Sağlık

Akdeniz Diyeti olarak bilinen ve insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu herkes tarafından kabul görmüş beslenme tarzı özellikle Ege Bölgesi ve adalarda, Yunanistan’dan İspanya’ya, güney Avrupa’nın bütün ülkelerinde yüzyıllardır uygulanmaktadır ve gelenekselleşmiş bir yaşam biçimini de şekillendirmiştir (1, 2).

Bu yaşam ve beslenme tarzının sağlık üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmış bir gerçektir ve bu beslenme tarzının kabul gördüğü bölgelerde ortalama insan ömrünün de daha uzun olduğu çeşitli bilimsel araştırmalar sonucu istatistiksel olarak açıkça gösterilmiştir.

Akdeniz diyetinin temel prensipleri şu şekilde sıralanabilir: “Ekstra Virgin” yani ilk sızma veya naturel dızma olarak bilinen zeytin yağının, genellikle pişirilmeden yüksek oranda kullanımı Akdeniz diyetinin en temel prensiplerinden birisidir. Ağırlıklı olarak sebze, meyve, ve baklagillerin tüketiliyor olması, kırmızı etten ziyade balığa dayalı olması, rafine edilmemiş (doğal) karbonhidratların kullanılması, çok fazla olmamakla beraber, ortalama değerde keçi sütünden yapılan yoğurt ve peynir tüketimi, ortalama değerlerde yumurta tüketimi ve yine ortalama değerlerde taze badem ve ceviz tüketimi, az miktarda tüketilen kırmızı et ve doymuş yağlardır (margarin tüketimi hiç yok) (3). Ayrıca, yukarıda sayılan sağlıklı beslenme prensiplerinin yanında, düzenli fiziksel aktivite de bu yaşam tarzının vaz geçilmez bir bileşenidir.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, Akdeniz diyetini benimseyen toplumlarda, metabolik sendromun çok az görüldüğü, diyabetik rahatsızlıkların azaldığı ve çocukluk çağında başlayan astıma dayalı akciğer rahatsızlıkların da çok daha az görüldüğü saptanmıştır (4, 5, 6).

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ GERÇEKLER

Bu gün de Akdeniz diyeti ve yaşam tarzı üzerinde sürekli araştırmalar yapılmakta ve etkileri bilimsel olarak incelenmektedir. Yapılan bu çalışmalar göstermiştir ki, bu tür bir diyeti uzun süre uygulayan araştırma guruplarında kalp hastalıkları ve kanser gibi “dejeneratif” hastalıklarda ciddi oranda azalmalar vardır. Bazı araştırma sonuçları o kadar olumlu çıkmıştır ki artık günümüzde Akdeniz diyeti bu tür hastalıklardan korunmak amaçlı temel yöntemlerden birisi olarak öne çıkmaktadır (8).

AKDENİZ DİYETİNİN SAĞLIKLI OLMASININ SEBEBI NEDIR

Zeytin yağı bu diyetin en önemli unsurudur ve zeytin yağı, polifenolik bileşenler açısından zengindir (8). Polifenolik bileşenler sağlığımızın en ciddi tehditlerinden olan serbest radikalleri etkin bir şekilde temizleyen temel unsurlardır. Bunlara antioksidanlar denir.

Zeytin ağacının baş polifenolik antioksidanı oleuropeindir. Bu madde kaliteli zeytin yağlarında rastlanılan acı buruk tadın da sorumlusudur. Oleuropein midede hidrolize olarak (su ile parçalanma) bilinen en güçlü antioksidan olan hidroksitirasola dönüşür ve emilerek kana karışır ve burada antioksidan şemsiyesini açarak, hücre zarları üzerinde, damar iç yüzlerinde (intima) okside edici süperoksit radikallerinin çökmesine mani olarak, oksidatif hasarı durdurur. Organlar da, bu koruma altında kendilerini onarabilecek bir fırsat yakalamış olurlar. Bu nedenle, zeytin yağı tüketimi çok önemlidir.

Üzerinde durulması gereken bir başka gerçek ise zeytin yapraklarından elde edilen özütte, bu antioksidanların zeytin yağına oranla kırk defaya kadar daha fazla bulunabilmeleridir. Çünkü, zeytin yağı ne kadar iyi işlenmiş olursa olsun, bu fabrikasyon süresinde, zeytinin içindeki polifenollerin büyük kısmı yine de yok olmaktadır. Ayni, tane zeytinin salamura ile acı tadının uzaklaştırılmasında olduğu gibi; acı tat oleuropeindir.

Kaynaklar:

1.ARCH INTERN Med 167 (22): 2461–8.

2.JAMA, Sep 22;292(12):1433-9.

3.AMERICAN JOURNAL OF CLINICAL NUTRITION, Vol 61, No 6, pp: 1402S–6S.

4.DIABETES CARE, Vol. 30, No. 11, Nov, pp. 2957-2959.

5.BMJ PUBLISHED ONLINE 29 May doi:10.1136/bmj.39561.501007.BE

6.ALLERGY, Vol 63, pp:1310-1316.

7.BMJ PUBLISHED ONLINE doi:10.1136/bmj.a1344;337;a1344.

8.NUTR REV, Vol. 60, No. 6, pp: 170-176.