Antioksidan Olarak Zeytin Yaprağı Ekstraktı

Vücutta normal metabolizma sırasında veya çeşitli dış etkenler yoluyla üretilen serbest radikal türleri (OKSİDANLAR) başta kanser ve kalp-damar hastalıkları olmak üzere birçok dejeneratif hastalığın oluşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Hücre fonksiyonlarına zarar vermek suretiyle hücre içi ve dışı bileşenlere saldırabilen bu oksijen türlerinin oluşumunun ve aktivitesinin kontrol altına alınması gerekmektedir. Reaktif türlerin ve reaksiyon mekanizmalarının bilinmesi kontrol altına alınabilmeleri açısından önemlidir. Zararlı reaktif türlerin etkileri vücuttaki farklı doğal savunma sistemleri tarafından kontrol altında tutulmaktadır. Ayrıca, vücudun bu endojen savunma mekanizmalarının diyetle alınacak antioksidan besin öğeleriyle de desteklenmesi gerekmektedir. Sebze ve meyveler bolca antioksidan içerir.

*Antioksidan veya yükseltgeme önleyici, yağların otoksidasyonunu yavaşlatan madde:

Canlılarda, kimyasal süreçler (prosesler), özellikle oksitlenme, serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Yüksek derecede reaktif olan serbest radikaller farklı moleküller ile kolayca reaksiyona girebilir ve böylece hücrelere, canlıya zarar verebilir. Antioksidanlar serbest radikallerle reaksiyona girerek (onlarla bağ kurarak) hücrelere zarar vermelerini önler. Bu özellikleriyle hücrelerin anormalleşme ve sonuç olarak tümör oluşturma risklerini azalttıkları gibi, hücre yıkımını da azalttıkları için, daha sağlıklı ve yaşlılık etkilerinin minimum olduğu bir hayat yaşama şansını yükseltir.

*Vikipedi'den alıntıdır. 

Haziran 2008, International journal of Biomedical Science da yayınlanan makalede serbest oksijen radikallerinin hem vücudun kendi metabolizması sonucu hem de sigara dumanı, hava kirliliği, ilaç kullanımı, radyasyon, gibi dış kaynakların etkisi ile hatta aşırı egzersiz sonucu oluştuğu gözlenmiştir. Süper oksit radikallerinin çokluğu, vücutta oksidatif strese neden olmakta ve bu süreç kanser, otoimmün hastalıklar, yaşlanma, katarakt, romatoid artrit, kardiyovasküler ve nörodejeneratif hastalıklar gibi kronik ve dejeneratif hastalıkların gelişmesi ile ilişkilendirilmektedir.

ZEYTİN YAPRAĞI FENOLİK VE POLİFENOLİK ANTİOKSİDANLARIN BAŞ KAYNAĞIDIR!

Antioksidanlar vücutta "serbest radikal" denilen metabolizma artığı maddeleri durdurarak sağlığımızın korunmasında, çok önemli bir rol oynarlar. Serbest radikaller, eşleşmemiş bir elektrona sahip, istikrarsız oksijen molekülleridir ve bir şekilde durdurulmazlarsa, sağlam hücreleri hasarlandırarak vücudun erkenden yaşlanmasına ve bir çok yaşlılığa bağlı hastalığa neden olurlar.

Serbest radikallerin, normalin üstünde ki düzeylerde ortaya çıkmasına, aşırı güneşte kalma, hava ve suyun kirli olması, uzun süren ve kontrol edilemeyen stresler, kötü beslenme, alkol ve sigara başlıca nedenlerdir.

Serbest radikaller vücutta ve damarlarda oksidasyona neden olurlar (oksidatif stres). C ve E vitaminlerinin bu oksidayona karşı koyduğu uzun zamandan beri bilinmektedir. Zeytin yaprağı ekstraktında bulunan maddelerin antioksidan gücünün ise yüksek antioksidan kapasitesi iyi bilinen yeşil çayın iki katı ve C vitaminin dört katı olduğu gösterilmiştir.

Australia Southern Cross University çıkışlı bir çalışma, zeytin yaprağını 55 tıbbi bitki arasında en yüksek antioksidan özelliğe sahip bitki olarak ilan etmiştir.

ZEYTİN YAPRAĞI EKSTRAKTINDA 14 KADAR FENOLİK VE POLİFENOLİK ANTİOKSİDAN BULUNDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR VE HER BİRİ SPESİFİK BİR RADİKAL GRUBUNU DİZGİNLERKEN, HEP BİRLİKTE SİNERJİ HALİNDE, BİLİNEN EN GÜÇLÜ DOĞAL SERBEST RADİKAL AVCILARIDIR.